کد: 7921-356439      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۸ يکشنبه ۸ دي   تعداد بازدید : 209

سومین نشست هم‌اندیشی مسئول میز همکاری‌های علمی دانشگاه و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آلمان با نمایندگان مراکز تحقیقاتی برگزار شد.

در این نشست که روز یکشنبه 8 دی ماه 98 برگزار شد، دکتر محمدمهدی فیض‌آبادی، مسئول میز همکاری‌های علمی دانشگاه با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آلمان، دکتر عبدالمحمد کجباف‌زاده و دکتر معصومه مجیدی از مرکز تحقیقات اورولوژی اطفال و طب بازساختی، دکتر بهاره یزدی از مرکز تحقیقات بهره برداری از دانش سلامت، دکتر شیما محمودی از مرکز تحقیقات بیماری های عفونی اطفال، دکتر سارا اسدی از مرکز تحقیقات ایمونولوژی مولکولی، دکتر خضرنیا از مرکز تحقیقات تجویز منطقی دارو، دکتر مرجان یغمایی از مرکز تحقیقات آنکولوژی، هماتولوژی و پیوند مغز استخوان، دکتر سولماز اوحدیان مقدم از مرکز تحقیقات سرطان‌های ادراری، دکتر پونه سالاری از مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی، علی جعفرپور از مرکز تحقیقات ویروس شناسی حضور داشتند.

 

دکتر فیض‌آبادی در ابتدای این نشست، ارائه گزارش فعالیت‌های انجام شده میز همکاری‌های علمی آلمان، شناخت دستاوردهای مراکز تحقیقاتی، آشنایی با فعالیت‌های مشترک مراکز تحقیقاتی با مراکز علمی آلمان و شناسایی ظرفیت‌های همکاری و هم‌فکری برای تدوین برنامه‌های آتی میز آلمان را از اهداف مهم این گردهمایی عنوان کرده، تاکید کرد ارتباط مراکز تحقیقاتی دانشگاه با معاونت بین‌الملل دانشگاه و میزهای همکاری‌های علمی دانشگاه در تقویت زیرساخت‌های لازم برای همکاری‌های بین‌المللی، بسیار موثر خواهد بود.

مسئول میز همکاری‌های علمی دانشگاه با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آلمان ادامه داد: از ابتدای تشکیل میز همکاری به منظور شکل‌گیری و هدفمندسازی برنامه‌ها و نیز بهره‌برداری هر چه بیشتر از ارتباطات بین‌المللی برای تعامل با دانشگاه‌های این کشور، جلسات متعددی با اعضای هیأت‌علمی و مسئولان دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها و گروه عمده‌ای از مراکز تحقیقاتی دانشگاه برگزار شده است. وی سپس گزارشی از فعالیت‌های انجام شده توسط میز همکاری‌های علمی دانشگاه با کشور آلمان ارائه کرد و به معرفی دانشگاه‌ها، مراکز علمی و درمانی این کشور که تاکنون با آن‌ها ارتباط برقرار شده، پرداخت.

دکتر فیض‌آبادی همچنین در خصوص همایش 26 دی ماه سال جاری که با حضور نمایندگان بخش دولتی و خصوصی کشور آلمان در دانشگاه برگزار خواهد شد توضیحاتی داد و خواستار حضور موثر و هدفمند اعضای هیات علمی و محققان دانشگاه شد.

در ادامه، نمایندگان مراکز تحقیقاتی حاضر در این نشست به معرفی فعالیت‌های مرکز خود پرداخته، سؤالات و پیشنهادات و همچنین مشکلات موجود در همکاری با دانشگاه‌های آلمانی از جمله اعمال تحریم‌ها، انتقال مواد کلینیکی و نمونه‌ها و تبادلات مالی را بیان کردند. اکثریت ایشان، تاکید داشتند به لحاظ پیشرو بودن آلمان در اروپا و کیفیت مناسب مواد و تجهیزات آزمایشگاهی‌اش، ارتباط و همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی این کشور می‌تواند برای دانشگاه بسیار ثمربخش باشد. برخی نمایندگان حاضر در جلسه از دکتر فیض‌آبادی خواستند از ارتباطات برقرار شده خود با مراکز علمی آلمان در جهت تسهیل همکاری‌های بین‌المللی مراکز تحقیقاتی ایشان بهره جوید. دکتر کجباف‌زاده گفت دانشگاه علوم پزشکی تهران با جایگاه ویژه، امتیازات و نیروهای متخصص و پیشرفت‌هایی که تاکنون داشته‌است از نظر دانشگاه‌های آلمان، دارای نقاط قوت و جاذبه های فراوانی برای همکاری است. وی تاکید کرد بهتر است در همکاری‌ها، تفاهم‌نامه‌ها به شکل ستادی و از سوی معاونت بین‌الملل منعقد گردد تا پیگیری و رفع موانع موجود بهتر میسر باشد و خاطرنشان کرد از هیچ‌گونه همکاری و حمایت لازم در جهت پیشرفت دانشگاه و محققان جوان، دریغ نخواهد نمود.

در پایان، دکتر فیض‌آبادی از حاضران خواست تا فعالیت‌ها، دستاوردها و پیشنهادات خود را برای برنامه‌های آتی میز آلمان از جمله همایش 26 دی ماه در دانشگاه ارائه کنند تا هماهنگی‌های لازم توسط مدیریت روابط بین‌الملل دانشگاه انجام شود.

Close