کد: 1287-354261      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ دوشنبه ۳ ارديبهشت   تعداد بازدید : 512

دیدار معاون بین‌الملل دانشگاه با رئیس و معاون دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

پروفسور Hunyady Laszlo، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز و پروفسور Masszi Tamas، معاون این دانشکده در راستای آشنایی با امکانات، توانمندی‌ها و سیستم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، در این نشست که دوشنبه 3 اردیبهشت برگزار شد، دکتر نفیسی، رئیس دانشکده پزشکی، دکتر نیکنام، مدیر شعب بین‌الملل و رابط دانشگاه با دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور مجارستان، دکتر سادات ابراهیمی، رئیس دانشکده داروسازی پردیس بین‌الملل، دکتر رضایی و دکتر عکاظی، معاونان بین‌الملل و آموزش پزشکی عمومی دانشکده پزشکی نیز حضور داشتند.
در ابتدای این دیدار دکتر کردی تاریخچه مختصری از دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه کرد و بیان داشت: این دانشگاه دانشجویان ایرانی خود را از میان برترین رتبه‌های کنکور سراسری پذیرش می‌کند و هم اکنون بیش از 13 هزار دانشجو دارد.
وی دانشکده‌ها، بیمارستان‌های آموزشی و مراکز تحقیقاتی دانشگاه را معرفی کرد و اظهار داشت: امروز دانشگاه علوم پزشکی تهران از وجود بیش از یک هزار و 600 عضو هیأت‌علمی بهره می‌برد و در 270 برنامه آموزشی دانشجو می‌پذیرد.
دکتر کردی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی تهران نزدیک به 60 مجله علمی در زمینه‌های مختلف علوم منتشر می‌کند و بیش  از 8 درصد مقالات ISI کشور به این مجموعه اختصاص دارد.
وی جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی را تشریح کرد و گفت: انجام بیش از 6 هزار و 400 پیوند سلول‌های بنیادی، نزدیک به 5 هزار و 200 پیوند کلیه و حدود 600 پیوند کبد در این مجموعه دستاوردی قابل‌توجه به شمار می آید.
معاون بین الملل دانشگاه با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران طی سال‌های اخیر در حوزه بین‌الملل موفق به همکاری با مراکز علمی، دانشگاهی و سازمان‌های بین‌المللی متعددی شده است، افزود: این تعاملات منجر به عقد تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری و تبادل اساتید و دانشجویان شده است.
وی به عضویت رسمی دانشگاه از سال 2016 به عنوان تنها عضو منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در پیمان M8 نیز اشاره کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص گواهی اعتباربخشی بین‌المللی دانشگاه و تمدید آن توسط موسسه ASIC تا سال 2021 پرداخت.
معاون بین‌الملل دانشگاه مجموع دانشجویان بین‌المللی دانشگاه را 859 نفر از 45 کشور اعلام کرد و بیان داشت: بیش‌ترین تعداد این دانشجویان در مقطع دکترای حرفه‌ای تحصیل می‌کنند و مقاطع دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
در ادامه، دکتر نفیسی، رئیس دانشکده پزشکی به تشریح اقدامات آموزشی و بالینی این دانشکده و ارتباط این فعالیت‌ها با بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه پرداخت.
پروفسور Hunyady، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز نیز این مجموعه را یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی و درمانی مجارستان معرفی کرد که بیش از 6 درصد نیازهای درمانی این کشور را پوشش می‌دهد.
وی هدف اصلی این دانشگاه را آموزش، تحقیق و درمان عنوان کرد و گفت: دانشگاه سملوایز بیش از 10 هزار و 600 دانشجو دارد که 30/5 درصد آن‌ها را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند.
پروفسور Hunyady با بیان اینکه آموزش‌های فرامرزی این دانشگاه با ویژگی‌هایی چون استفاده از امکانات دانشگاه‌های همکار و آموزش در راستای نیازهای حرفه‌ای و آکادمیک اجرایی می‌شود، گفت: دانشجویان با پایان موفقیت‌آمیز این دوره‌ها دیپلم دانشگاه سملوایز را دریافت می‌کنند.
وی به کسب عنوان "دانشگاه تحقیقاتی" از وزارت منابع انسانی مجارستان نیز اشاره کرد و بیان داشت: این دانشگاه طبق آخرین گزارش نظام رتبه‌بندی QS رتبه 150 تا 200 حوزه‌های پزشکی و داروسازی را در اختیار دارد و در حوزه علوم سلامت و بیومدیکال جایگاه 329 موسسه Leiden را به خود اختصاص داده است.
رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز صحبت‌های خود را با اشاره به برخی ارتباطات و همکاری بین‌المللی این دانشگاه به پایان رساند.
دکتر نیکنام، مدیر شعب بین‌الملل و رابط دانشگاه با دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور مجارستان در جمع‌بندی این نشست هدف اصلی از سفر رئیس و معاون دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز به ایران را آشنایی بیشتر با ظرفیت‌ها، امکانات موجود و سیستم آموزشی دانشگاه عنوان کرد و گفت: توسعه همکاری‌ها به ویژه در زمینه برگزاری دوره‌های مشترک پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در دستور کار دو دانشگاه قرار دارد.
وی یادآور شد: شناخت کافی از نظام آموزشی یکدیگر و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها به طور حتم کمک قابل‌توجهی به یکسان‌سازی برنامه‌های آموزشی که لازمه اجرای دوره‌های مذکور و جدی شدن همکاری‌های مشترک است، خواهد کرد.
پس از این دیدار، رئیس و معاون دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز از دانشکده پزشکی، آزمایشگاه جامع تحقیقات، دانشکده داروسازی و کتابخانه دانشگاه بازدید کردند.
پروفسور Hunyady و دکتر Masszi سه شنبه چهارم اردیبهشت نیز مهمان مرکز طبی کودکان، بیمارستان شریعتی و مرکز قلب تهران خواهند بود و در نهایت با  دکتر نفیسی، رئیس دانشکده پزشکی دیدار خواهند کرد.
توضیح اینکه پیرو تعاملات دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه سملوایز، اسفند ماه 1396 با حضور وزیر بهداشت در مجارستان، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک به امضاء دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه و دکتر Agoston Szel، رئیس دانشگاه سملوایز رسید.


خبر و عکس: مهناز وحیدی

 

نظر شما :
captcha
Close