کد: 1287-354361      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت   تعداد بازدید : 666

با رونمایی از دو کتاب مهارت‌های شنیداری زبان فارسی/سومین جشن دانش‌آموختگی دوره‌های زبان فارسی کالج بین‌الملل دانشگاه برگزار شد

سومین جشن دانش‌آموختگی دوره‌های زبان فارسی کالج بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران در میان شور، شوق و هیجان دانشجویان بین‌الملل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، این مراسم سه شنبه 25 اردیبهشت مقارن با روز بزرگداشت فردوسی؛ شاعر حماسه‌سرای پارسی در سالن آمفی‌تئاتر دانشکده بهداشت و با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
دکتر محمودی بختیاری، رئیس کرسی زبان فارسی کالج بین‌الملل دانشگاه به عنوان نخستین سخنران ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: همگی در این فضا گردهم آمده‌ایم تا به بهانه فارغ‌التحصیلی جمعی از دانشجویان بین‌الملل از دوره آموزشی زبان فارسی، فارسی را پاس بداریم چرا که بر این اعتقادیم که قدر زر را زرگر و قدر گوهر را گوهری می‌شناسد.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران با ایجاد کالج بین‌الملل، در مسیر گسترش زبان فارسی گامی بزرگ برداشته که در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مثالی برای آن نمی‌توان یافت.
رئیس کرسی زبان فارسی کالج بین‌الملل دانشگاه با ابراز خوشحالی از حضور دانشجویان با ملیت‌های مختلف در دانشگاه، خطاب به آنان گفت: هر چند شما زبان فارسی را برای تعامل با بیماران می‌آموزید ولی باید بدانید در حال یادگیری زبان دوم جهان اسلام با قدیمی‌ترین پیشینه ادبی در خاورمیانه هستید.
دکتر محمودی بختیاری ضمن آرزوی موفقیت برای دانشجویان در ادامه مراحل تحصیل خود در دانشگاه، تصریح کرد: در کرسی زبان فارسی کالج بین‌الملل دانشگاه تلاش می‌شود بهترین مواد درسی و شیوه‌های آموزشی استفاده و برترین اساتید این حوزه به کار گرفته شوند.
وی اضافه کرد: کرسی زبان فارسی کالج بین‌الملل دانشگاه در عمر کوتاه خود توانسته دو کتاب با عنوان پند پارسی 1 و 2 را که در مورد مهارت‌های شنیداری زبان فارسی است، منتشر کند و دو کتاب دیگر هم در دست چاپ دارد.
دکتر محمودی بختیاری همچنین ابراز امیدواری کرد که ظرف دو سال آینده نخستین فرهنگ زبان‌آموز زبان فارسی برای اهداف پزشکی رونمایی شود.
سپس دکتر جعفریان، رئیس کالج بین‌الملل دانشگاه نیز از حضور در جمع دانشجویان خارجی دانشگاه ابراز خوشحالی کرد و بیان داشت: بی‌شک یکی از زیباترین رویدادهای دوره تحصیلی شما آشنایی با زبان شیرین فارسی است.
وی افزود: زبان‌های رایج فراوانی در جهان وجود دارد اما شاید تعداد زبان‌هایی که در کنار برخورداری از غنا، تحت تأثیر اتفاقات مختلف تاریخی همچنان پابرجا هستند، انگشت‌شمار باشد.
رئیس کالج بین‌الملل دانشگاه با بیان اینکه زبان فارسی، زبان شعر، ادب و اخلاق‌مداری است، ابراز امیدواری کرد که این زبان پل ارتباطی همیشگی دانشجویان بین‌المللی با دانشگاه علوم پزشکی تهران حتی پس از فارغ‌التحصیلی آن‌ها باشد.  
دکتر جعفریان در پایان از دانشجویان بین‌الملل به عنوان سفیران فرهنگی ایران یاد کرد و گفت: امیدوارم روزی فرا برسد که شبکه جهانی زبان فارسی به همت شما دانشجویان که ایران را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، شکل گیرد.
در ادامه، دکتر صفار مقدم، استاد متخصص آموزش زبان فارسی نیز گفت: حضور در جمع دانشجویان خارجی رشته‌های پزشکی که یادگیری زبان فارسی را مورد توجه قرار داده‌اند، بسیار خوشحال کننده است.
وی به تأثیر زبان شیرین فارسی بر ادبیات، علم، هنر و معماری اشاره کرد و اظهار داشت: دانشمندان و اندیشمندان بزرگ ایرانی چون ابن‌سینا، خوارزمی و جرجانی پایه‌های علمی تمدن اسلامی را بنا گذاشته‌اند و دستاوردهای آن‌ها برای دو قرن در اروپا تدریس شده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: در دوره اسلامی حدود یک هزار سال حاکمان خارجی بر ایران حکومت کرده‌اند اما آنچه سبب حفظ فرهنگ، تمدن و استقلال این کشور شده بی‌شک زبان فارسی است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم ارزش‌های انسانی که در کشور ما تأکید بسیاری بر آن وجود دارد را درک کرده و بدانید که در ایران خصلت‌های انسانی و ارزش‌های فرهنگی از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.
در ادامه جشن دانش‌آموختگی دوره‌های زبان فارسی کالج بین‌الملل دانشگاه، با حضور دکتر محمودی بختیاری، دکتر فائقه حسینی و دکتر زهرا سادات حسینی، نویسندگان دو کتاب پند پارسی 1 و 2، این کتاب‌ها رونمایی شدند.
سپس با اضافه شدن دکتر افتخاری، مشاور علمی پروژه کتاب پند پور سینا و عابدی، یکی از نویسندگان کتاب سلام دکتر معرفی جامعی در خصوص این دو کتاب که به زودی با مضمون مهارت‌های خواندن تخصصی پزشکی و مهارت‌های گفتگوی پزشکی به زبان فارسی برای دانشجویان خارجی چاپ می‌شود، انجام شد.
در بخش پایانی این مراسم گواهی پایان دوره آموزش زبان فارسی توسط دکتر جعفریان، رئیس کالج بین‌الملل دانشگاه، دکتر صفار مقدم، استاد متخصص آموزش زبان فارسی، دکتر شعبانی، مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل و رئیس کرسی زبان انگلیسی کالج بین‌الملل و دکتر محمودی بختیاری، رئیس کرسی زبان فارسی کالج بین‌الملل به دانشجویان حاضر اعطا شد.
توضیح اینکه تئاتر ابن‌سینا و شیوه پزشکی او و سرود دریای آزاد توسط جمعی از دانشجویان بین‌الملل در  طول این مراسم اجرا شد.


خبر و عکس: مهناز وحیدی

 

 

نظر شما :
captcha
Close