کد: 1287-354585      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير   تعداد بازدید : 408

معاون بین‌الملل دانشگاه با دبیر اجرایی کمیسیون آموزش عالی نیجریه دیدار کرد

دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه در راستای همکاری‌های آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌های نیجریه با پروفسور ابوبکر رشید، دبیر اجرایی کمیسیون آموزش عالی این کشور دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، در جریان این دیدار که سه‌شنبه 26 تیر برگزار شد، دکتر شعبانی، مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل، سعیدو ماجاجی سعیدو باردا، رئیس اداری سفارت نیجریه در ایران و تعدادی از دانشجویان نیجریه‌ای دانشگاه نیز حضور داشتند.
دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه در آغاز به سوابق علوم پزشکی در ایران و بهره‌مندی تاریخ طب کشور از اندیشمندان و دانشمندانی چون ابن‌سینا و زکریای رازی اشاره کرد و اظهار داشت: پیشینه دانشگاه تهران به سال 1852 میلادی و راه‌اندازی دارالفنون به‌ عنوان نخستین کالج مدرن آموزش عالی مربوط می‌شود.
وی افزود: از سال 1985 با جدایی آموزش پزشکی از رشته‌های غیرپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران در زیرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور فعالیت خود را ادامه داد.
معاون بین‌الملل دانشگاه تصریح کرد: این مجموعه به عنوان نماد آموزش عالی در ایران 11 دانشکده، 16 بیمارستان آموزشی، 106 مرکز تحقیقاتی، 13 هزار دانشجو و یک هزار و 900 عضو هیأت‌علمی دارد.
دکتر کردی دانشکده‌های زیرمجموعه دانشگاه، هفت بیمارستان جنرال و 9 بیمارستان تخصصی را معرفی کرد و بیان داشت: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این دانشگاه به حدود 3 میلیون بیمار در جنوب تهران خدمات ارائه می‌دهند.
معاون بین‌الملل دانشگاه همچنین به تحصیل 863 دانشجوی بین‌المللی از 45 کشور در دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی QS، THE، ISC، Webometrics و URAP پرداخت.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران هم‌اکنون از کشورهای عراق، هند، پاکستان، نیجریه و افغانستان بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی را دارد، گفت: 10 درصد از دانشجویان بین الملل این دانشگاه از کشور نیجریه هستند.
دکتر کردی تصریح کرد: دانشجویان نیجریه‌ای اغلب در رشته‌های پزشکی عمومی، پرستاری، علوم آزمایشگاهی، دکترای داروسازی و دندانپزشکی عمومی تحصیل می‌کنند و تاکنون 10 نفر از آن‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند.
معاون بین‌الملل دانشگاه همچنین به انعقاد 150 تفاهم‌نامه همکاری با مراکز علمی خارج از کشور اشاره کرد و از فراهم بودن بستر همکاری با دانشگاه‌های نیجریه در زمینه‌هایی چون اجرای برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی مشترک، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت و آموزش اعضای هیأت‌علمی خبر داد.
سپس پروفسور ابوبکر رشید، دبیر اجرایی کمیسیون آموزش عالی نیجریه با اشاره به فعالیت 164 دانشگاه در این کشور بیان داشت: از این تعداد 42 دانشگاه دولتی و 75 دانشگاه به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: جای خوشحالی است که در نیجریه به ازای هر استان یک دانشگاه وجود دارد و ما مفتخریم که از هر 10 دانشجو، حداقل یک نفر به جایگاه استادی می‌رسد.
پروفسور رشید از فعالیت سه دانشگاه در این کشور به صورت خاص در زمینه علوم پزشکی و برخورداری تعدادی از دانشگاه‌ها از رشته‌های پزشکی خبر داد و بیان داشت: این در حالی است که  سه دانشگاه یاد شده از سابقه‌ای چهار تا پنج ‌ساله برخوردارند و در خصوص نیروی هیأت‌علمی با کمبودهای بسیاری مواجه هستند.
دبیر اجرایی کمیسیون آموزش عالی نیجریه نیاز اصلی دانشگاه‌های این کشور را آموزش استادان به‌ ویژه در مقاطع دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد و تربیت دانشجویان در مقاطع Undergraduate دانست و اظهار داشت: همچنین در مقطع دکترای تخصصی رشته مدیریت بیمارستانی نیز با کمبود اعضای هیأت‌علمی روبرو هستیم.
وی با تأکید بر اینکه نظام آموزش عالی نیجریه با رویکرد آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و کمک به اصلاح سیستم آموزشی خود علاقه‌مند به تربیت اعضای هیأت‌علمی و دانشجویان در خارج از کشور است، افزود: با تکیه بر توانمندی‌های موجود در دانشگاه علوم پزشکی تهران و پشتیبانی مالی دولت نیجریه از این فعالیت‌ها، به نظر می‌رسد شرایط برای این سطح از همکاری‌ها فراهم است.
وی همچنین درخواست بازدید گروهی از معاونان و مدیران دانشگاهی نیجریه را از واحدهای زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد و گفت: این فرصت می‌تواند امکان ارزیابی و شناسایی ظرفیت‌های این دانشگاه را ایجاد کند.
معاون بین‌الملل دانشگاه در جمع‌بندی مباحث مطرح شده، نیجریه را از جمله کشورهای آفریقایی دانست که به لحاظ علمی و اقتصادی از شرایط خوبی برخوردار است و بیان داشت: خوشبختانه دانشگاه بازخورد مناسبی را از جذب دانشجویان این کشور دریافت کرده است.
دکتر کردی با ابراز تمایل برای همکاری‌های آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌های این کشور، گفت: با توجه به اعلام نیاز دبیر اجرایی کمیسیون آموزش عالی نیجریه برای آموزش اعضای هیأت‌علمی و دانشجویان و پشتیبانی مالی دولت آن‌ها، دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز آماده همکاری خواهد بود.
توضیح اینکه دبیر اجرایی کمیسیون آموزش عالی نیجریه و هیأت همراه پیش از این دیدار، از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بازدید و در قالب نشستی مشترک با مسئولان این دانشکده به بررسی زوایای مختلف ارتباطات آتی پرداختند.

 


خبر و عکس: مهناز وحیدی

 

نظر شما :
captcha
Close