کد: 1287-354632      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ دوشنبه ۸ مرداد   تعداد بازدید : 520

گزارش رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۱۸ منتشر شد/صدرنشینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پنج حوزه موضوعی در کشور

طبق گزارش رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۱۸ میلادی، دانشگاه علوم پزشکی تهران در پنج حوزه موضوعی پزشکی بالینی، سلامت عمومی، دندانپزشکی و علوم دهانی، پرستاری و داروسازی جایگاه نخست را در کشور کسب کرد.

این رتبه‌بندی در ۵۴ رشته در قالب ۵ حوزه کلی شامل حوزه مهندسی (۲۲ رشته)، حوزه علوم پایه (۸ رشته)، حوزه علوم زیستی (۴ رشته)، حوزه علوم پزشکی (۶ رشته) و حوزه علوم اجتماعی (۱۴ رشته) صورت گرفته است.
تنها دانشگاه‌هایی می‌توانند در این حوزه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند که از حداقل تعداد تولیدات علمی در بازه زمانی ۲۰۱۶-۲۰۱۲ در پایگاه وب آو ساینس برخوردار بوده‌اند. این حد آستانه در رشته‌های مختلف متفاوت است.
شانگهای در سال ۲۰۱۸ از ۵ شاخص به شرح جدول زیر برای ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است. وزن هرکدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.
شاخص   
PUB         تعداد تولیدات علمی در هر موضوع دانشگاهی
TOP         تعداد تولیدات علمی در مجلات برتر در هر حوزه
IC            درصد همکاری‌های بین‌المللی در تولید مقالات
CNCI       میانگین تأثیر مقالات (استنادات نرمال شده)
AWARD    تعداد برندگان جوایز مشهور بین‌المللی

حوزه علوم پزشکی
رتبه‌بندی حوزه علوم پزشکی در ۶ رشته صورت پذیرفته است که دانشگاه علوم پزشکی تهران در ۵ رشته پزشکی بالینی، سلامت عمومی، دندانپزشکی و علوم دهانی، پرستاری و داروسازی در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا حضور دارد.
نظام رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می شود. این رتبه‌بندی در قالب یک پروژه بزرگ در کشـور چیـن برای اولین بار در ژوئـن سال ۲۰۰۳ میلادی توسط دانشگاه شانگهای منتشر شد و به‌صورت سالانه روزآمد می شود.

 

جهت مشاهده جدول اینجا کلیک کنید

نظر شما :
captcha
Close