کد: 1287-354643      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۱ مرداد   تعداد بازدید : 648

دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و خاتم النبیین افغانستان تفاهم‌نامه‌ همکاری‌های مشترک امضاء کردند

تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و خاتم النبیین افغانستان با رویکرد گسترش روابط علمی و دانشگاهی منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، این تفاهم‌نامه چهارشنبه 10 مرداد در جریان دیدار دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر شعبانی، مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل و دکتر محمدزاده، رابط همکاری‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران و مراکز علمی و دانشگاه‌های افغانستان با دکتر سجادی، رئیس دانشگاه خاتم النبیین افغانستان و هیأت همراه به امضاء رسید.
معاون بین‌الملل دانشگاه در آغاز این نشست توضیحاتی در خصوص سابقه شکل‌گیری دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه کرد و گفت: این مجموعه به عنوان برترین و قدیمی ترین دانشگاه علوم پزشکی تهران متشکل از 11 دانشکده، 16 بیمارستان آموزشی و 106 مرکز تحقیقاتی است.
دکتر کردی با اشاره به اینکه یک هزار و 900 عضو هیأت‌علمی این دانشگاه آموزش 13 هزار دانشجو را برعهده دارند، اظهار داشت: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این دانشگاه به جمعیت قابل‌توجهی از بیماران در جنوب تهران خدمات ارائه می‌دهند.
معاون بین‌الملل دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی تهران نزدیک به 60 مجله علمی در زمینه‌های مختلف علوم منتشر می‌کند و بیش  از 8 درصد مقالات ISI کشور به این مجموعه اختصاص دارد.
وی بابیان اینکه دانشگاه طی سال‌های اخیر در حوزه بین‌الملل موفق به همکاری با مراکز علمی، دانشگاهی و سازمان‌های بین‌المللی متعددی شده است، افزود: این تعاملات منجر به عقد  تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری و تبادل اساتید و دانشجویان شده است.
دکتر کردی در ادامه به تحصیل 53 دانشجوی افغانستانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و اظهار داشت: نیمی از این دانشجویان در دوره‌های کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند و تعداد 8 دانشجو نیز فارغ‌التحصیل شده‌اند.
وی با تشریح رتبه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی، از فراهم بودن بستر همکاری‌های مشترک علمی و آموزشی با دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان خبر داد.
دکتر سجادی، رئیس دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان نیز ضمن معرفی هیأت همراه خود و قدردانی برای برگزاری این نشست، اظهار داشت: دو کشور ایران و افغانستان دارای اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی بسیار زیادی هستند و به واسطه تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان افغانستانی در ایران، آشنایی کافی نسبت به فضای آموزشی و علمی این کشور وجود دارد.
وی با اشاره به آغاز فعالیت دانشگاه خاتم‌النبیین از سال 1386 به عنوان مجموعه‌ای غیردولتی، افزود: این دانشگاه با برخورداری از 11 دانشکده در سه عرصه علوم انسانی، علوم فنی و همچنین علوم پزشکی مشغول به فعالیت است.
دکتر سجادی مجموع دانشجویان دانشگاه خاتم‌النبیین را 5 هزار نفر اعلام کرد و از همکاری 75 عضو هیأت‌علمی تمام‌وقت و 200 استاد مدعو با این مجموعه خبر داد.
رئیس دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان تصریح کرد: در برنامه ارزیابی وزارت تحصیلات عالی افغانستان که در سال 1392 انجام شد این دانشگاه در رتبه دوم دانشگاه‌های برتر افغانستان قرار گرفت.
دکتر سجادی افزود: دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان هم‌اکنون دارای دو بیمارستان آموزشی در شهرهای کابل و غزنی است ضمن اینکه بخش عمده‌ای از دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تحت آموزش قرار می‌گیرند.
وی اضافه کرد: این دانشگاه در مراحل نخستین اعتباربخشی علمی که وزارت علوم افغانستان با همکاری نهادهای بین‌المللی در حال اجرایی کردن آن است، قرار دارد.
رئیس دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان با بیان اینکه طی تعامل با دانشگاه‌هایی از ایران چون گناباد و بیرجند به توافقاتی در خصوص استفاده از امکانات و ظرفیت‌های آن‌ها برای دوره کارآموزی بالینی دانشجویان رشته‌های پزشکی دست ‌یافته‌ایم، گفت: همچنین در توافقات انجام شده مقوله‌های اعزام دانشجو برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا و ارتقاء ظرفیت و دانش‌افزایی اساتید مورد تأکید قرار گرفته است.
وی با تأکید بر ظرفیت‌های قابل‌توجه این دانشگاه با وجود عمر کوتاه آن در آموزش عالی افغانستان، اظهار داشت: برای نخستین بار دانشگاه خاتم‌النبیین در سطح افغانستان موفق به راه‌اندازی مرکز پژوهشی و فناوری علوم طبی و پزشکی شده و اولین Animal House برای فعالیت‌های تحقیقاتی اساتید به همت این مجموعه در کابل آغاز به کار کرده است.
رئیس دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان در بخش بعدی صحبت‌های خود با ابراز امیدواری برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی تهران و بهره‌مندی از تجربیات این مجموعه، بیان داشت: بدون  شک تنها عرصه‌ای که به دور از آفت‌ها و آسیب‌های دنیای سیاست می‌تواند باعث تحکیم مناسبات و روابط دوستانه کشورها شود، ارائه خدمات سلامت و درمانی است چرا که با موضوعات انسان دوستانه و خداپسندانه سر و کار دارد.
دکتر سجادی ادامه داد: ارتباط با مجموعه‌های آموزشی و درمانی چون دانشگاه علوم پزشکی تهران برای کشوری چون افغانستان که سال‌ها درگیر جنگ بوده و در بخش‌های مختلف درمان، بهداشت و سلامت با مشکلات عدیده‌ای روبرو است، فرصتی برای تربیت نسل جوان به وجود می آورد.
وی با اشاره به اینکه افغانستان از امکان سرمایه‌گذاری در حوزه‌های بهداشت و درمان برخوردار است، افزود: دانشگاه خاتم‌النبیین علاقه مند به همکاری با دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های علمی، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و فعالیت در حوزه ژورنال‌های مشترک است.
دکتر سجادی همچنین در راستای تعامل هر چه بیشتر با دانشگاه علوم پزشکی تهران از نمایندگان این مجموعه جهت بازدید از دانشگاه خاتم‌النبیین و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آن دعوت به عمل آورد.
دکتر کردی، در جمع‌بندی مباحث مطرح شده دکتر نیاز محمدزاده، رابط همکاری‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران با مراکز علمی و دانشگاه‌های افغانستان را به عنوان مسئول پیگیری‌های توافقات انجام شده در این نشست معرفی کرد.
وی همچنین به منظور همکاری در خصوص راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی به صورت مشترک و انجام تحقیقات مشترک اعلام آمادگی کرد.
 

 

خبر و عکس: مهناز وحیدی

نظر شما :
captcha
Close