کد: 1287-355128      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر   تعداد بازدید : 373

با رویکرد عملیاتی شدن تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه دمشق/سفیر سوریه در ایران با رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) دیدار کرد

دکتر عدنان محمود، سفیر سوریه در ایران و دکتر خسرو صادق نیت، رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در راستای استفاده از تجربیات انستیتوکانسر ایران برای بازسازی و نوسازی مرکز سرطان البیرونی دمشق با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین الملل، در جریان این دیدار که چهارشنبه 21 آذر در سالن شورای مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برپا شد، دکتر رئیس کرمی و دکتر علامه معاونان امور دانشگاهی و درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و دکتر محمودزاده، رئیس انستیتوکانسر حضور داشتند.
این نشست با نمایش فیلم معرفی مجمتع بیمارستانی امام خمینی (ره)، ظرفیت ها و توانمندی های آن و مراکز فعال در این مجموعه آغاز شد.
سپس دکتر صادق نیت، رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) ضمن خوش آمدگویی به سفیر سوریه در ایران، این مجتمع را مهمترین و بزرگترین مرکز آموزشی کشور معرفی کرد و گفت: بسیاری از خدمات پزشکی برای نخستین بار در این بیمارستان راه اندازی شده و از این حیث در کشور پیشرو است.
وی تصریح کرد: بیش از 2 هزار و 400 دانشجوی رشته مقاطع مختلف در این مجموعه تحصیل می کنند که حدود یک هزار نفر از آنها دانشجویان دوره های تخصصی و فوق تخصصی هستند.
دکتر صادق نیت با بیان اینکه نفرات برتر رشته های پزشکی در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به عنوان هیأت علمی جذب می شوند، افزود: روزانه بیش از 10 هزار نفر جهت دریافت خدمات بهداشتی و درمانی به این مجموعه مراجعه می کنند.
وی به فعالیت 22 مرکز تحقیقاتی در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) اشاره کرد و بیان داشت: حدود 500 تخت بیمارستانی به انواع روشهای تشخیصی و درمانی سرطان اختصاص یافته است.
رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با اشاره اینکه دانشجویان دوره فلوشیپ از کشور سوریه در رشته های مختلف تخصصی و فوق تخصصی این مرکز مشغول به تحصیل هستند، اظهار داشت: با تکیه بر زمینه های موجود همکاری، از گسترش تعاملات میان دو کشور در حوزه های آموزش، پژوهش و درمان استقبال می کنیم.
دکتر عدنان محمود، سفیر سوریه در ایران نیز از فرصت ایجاد شده برای بحث و گفتگو پیرامون همکاری های مشترک قدردانی کرد و گفت: در راستای عزم و اراده راسخ دولت سوریه برای همکاری تنگاتنگ با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در بخش پزشکی و درمانی و با رویکرد عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری سوریه علاقه مند به گسترش روابط عمیق و ریشه دار دو ملت برادر در زمینه های مختلف هستیم.
وی با اشاره بر تحمیل شدن جنگهای تروریستی طی چند سال اخیر به کشور و ملت سوریه، اظهار داشت: تروریست ها در این مدت مراکز درمانی و آموزشی کشور ما را هدف قرار داده و سعی در تخریب آنها داشته اند.
دکتر عدنان محمود با تأکید بر اینکه به منظور توسعه همکاری های آموزشی و پژوهشی مدتی پیش تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه دمشق به امضاء رسید، بیان داشت: پشتیبانی آموزشی از راه اندازی مرکز پیوند سلولهای بنیادی خون ساز بیمارستان کودکان دمشق یکی از محورهای امضاء این تفاهم نامه بوده است.
سفیر سوریه در ایران ادامه داد: همچنین امروز در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گردهم آمده ایم تا وارد مراحل جدیدی از عملیاتی شدن این تفاهم نامه شویم و فرصت بهره مندی از پیشرفتهای علمی و پزشکی ایران را که علی رغم تحریم های ظالمانه و غیرانسانی حاصل شده است، ایجاد کنیم.
وی با اشاره به مکاتبات و مذاکرات انجام شده با مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در خصوص استفاده از تجربیات انستیتو کانسر ایران برای بازسازی و نوسازی مرکز سرطان البیرونی دمشق، گفت: بر این اساس در صدد حضور هیأتی پزشکی از سوریه در ایران برای بازدید از بخش های مختلف انستیتوکانسر، ساختارهای اداری و درمانی آن و آشنایی با پروتکل های درمانی و امکانات و تجهیزات درمان سرطان این مجموعه هستیم.
دکتر عدنان محمود تصریح کرد: در صورت موافقت بیمارستان امام خمینی (ره) برای این همکاری، هیأت مذکور اواسط ژانویه 2019 به مدت چهار تا پنج روز در انستیتوکانسر ایران حضور خواهند یافت.
وی این برنامه را مقدمه ای برای همکاری بیمارستان امام خمینی (ره) با مراکز درمانی و بیمارستانی سوریه عنوان و خاطرنشان کرد: امیدواریم که در آینده نزدیک فعالیت های مشترک دیگری در زمینه های مختلف و متنوع پزشکی در دستور کار قرار گیرد.
سفیر سوریه در ایران با بیان اینکه همواره در دیدار با سفرای کشورهای اسلامی و غیر اسلامی بر پیشرفت های علمی و پزشکی ایران تأکید دارم، گفت: به نظر من سرمایه اصلی جمهوری اسلامی ایران را نیروهای انسانی متخصص آن تشکیل می دهند که در طول سالیان گذشته تهدیدهای مختلف را به فرصت تبدیل کرده اند.
در ادامه، معاونان امور دانشگاهی، درمان و رئیس انستیتوکانسر ایران به بیان دیدگاه های خود پرداختند و بر حضور گروهی جامع از پزشکان در رشته های مختلف و مشخص شدن تخصص های آنها پیش از سفر به ایران به منظور برنامه ریزی بهتر تأکید کردند.
دکتر صادق نیت نیز ضمن موافقت با حضور هیأت پزشکی سوریه در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) ابراز امیدواری کرد که این رویکرد آغازی برای همکاری های مشترک باشد.
 

خبرنگار: مهناز وحیدی

نظر شما :
captcha
Close