کد: 1287-355443      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن   تعداد بازدید : 340

با حضور تیم ارزیاب منطقه 2 آمایشی آموزش عالی بخش سلامت کشور در معاونت بین‌الملل/ بسته بین‌المللی سازی آموزش علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران ارزیابی شد

در راستای پایش و رصد کیفی بسته بین‌المللی سازی آموزش علوم پزشکی در سه ماهه دوم و سوم سال 97 کلان منطقه 10 آمایش آموزش عالی بخش سلامت کشور، تیم ارزیاب منطقه 2 آمایشی در معاونت بین‌الملل دانشگاه حضور یافتند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، این نشست شنبه 27 بهمن با حضور دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر عباسی، مشاور اجرایی معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر قنبري، مسئول دبيرخانه تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشكي دانشگاه، دکتر شعبانی، مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل، دكتر کامران، مسئول EDC دانشگاه علوم پزشكي اردبیل و دكتر آقازاده، مدير آموزشي دانشگاه علوم پزشكي اروميه، صیادی، کارشناس مسئول مدیریت روابط بین‌الملل، یزدانی، مسئول پذیرش دانشجویان خارجی و باقری، کارشناس مسئول معاونت بین‌الملل برگزار شد.
در آغاز، دکتر قنبری، مسئول دبيرخانه تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشكي دانشگاه پايش كيفي ارزيابي بيروني را فرصت مناسبي براي تبادل تجربيات و ارائه بازخورد سازنده به مناطق آمايشي به منظور تقويت و اصلاح رويكردها و اقدامات در اجرايي سازي بسته‌های تحول دانست.
وی تصریح کرد: حدود شش ماه قبل نیز ارزیابان منطقه 2 آمایشی با حضور در دانشکده مجازی، مركز مطالعات و توسعه آموزش، دفتر ارتباط با صنعت و مركز جامع آزمون دانشگاه به پايش كيفي سه‌ماهه اول 97 برنامه تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشكي منطقه 10 آمايشي پرداختند.
دکتر قنبری توضیحاتی در خصوص بسته‌های تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشكي پرداخت و گفت: محور بسته بین‌المللی سازی آموزش علوم پزشکی به عنوان یکی از 11 بسته تحول و نوآوري بازنگری و بسترسازی برای استقرار نقشه آمایش بین‌الملل آموزش علوم پزشکي کشور است.
دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه نیز ضمن خیرمقدم به تیم ارزیاب منطقه 2 آمایشی، گفت: با وجود سابقه طولانی بین‌المللی سازی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، این فعالیت‌ها از حدود 10 سال پیش با سرعت بیشتر و سطح کیفی بالاتر پیگیری شده است.
وی افزود: فرآیندها و مدل‌های جدید بین‌المللی سازی دانشگاه در مدت یاد شده بارها دستخوش تغییر و اصلاحاتی شده و معاونت بین‌الملل تلاش کرده تجربیات خود را در اختیار دانشگاه‌های علاقه‌مند قرار دهد.
دکتر کردی برنامه‌ها و فعالیت‌های بین‌المللی انجام‌شده توسط دانشگاه را فراتر از آنچه در بسته بین‌المللی سازی آموزش علوم پزشکی تعریف شده، دانست.
سپس صیادی، کارشناس مسئول مدیریت روابط بین‌الملل معاونت بین‌الملل به مقوله عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری دانشگاه با مراکز علمی و دانشگاهی 40 کشور در اروپا، آسیا و آفریقا اشاره کرد و گفت: اهمیت اجرایی و عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه‌ها پیش از امضای آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران در امضاء توافقنامه‌های همکاری به مراکز علمی کشورهای منطقه چون افغانستان، عراق سوریه و لبنان نگاه ویژه‌ای داشته است، افزود: این در حالی است که تفاهم‌نامه تبادل اساتید، کارشناسان و دانشجویان با دانشگاه‌های اروپایی چون آلمریا پرتغال، سانتیاگو د کمپوستلا اسپانیا، کمرینو ایتالیا و تمپر فنلاند تحت حمایت مالی اتحادیه اروپا اجرایی شده است.
صیادی تصریح کرد: روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و ایران و دانشگاه‌های شریف، امیرکبیر و تهران با امضاء تفاهم‌نامه‌ای، کنسرسیوم پنج دانشگاه ایرانی را در سال 95 تشکیل دادند که مشارکت در قالب پروژه مرحبا- اراسموس، برگزاری سمینار بین‌المللی سازی آموزش عالی و برپایی نشست خاورمیانه- اروپا با همکاری در قالب این کنسرسیوم محقق شد.
کارشناس مسئول مدیریت روابط بین‌الملل معاونت بین‌الملل در پایان توضیحات اجمالی در خصوص مشارکت دانشگاه علوم پزشکی تهران در پروژه‌های اراسموس پلاس با حمایت مالی اتحادیه اروپا چون اپاتل، کوتاتل و MediTEch ارائه کرد.
سپس یزدانی، مسئول پذیرش دانشجویان خارجی معاونت بین‌الملل روند جذب این گروه از دانشجویان را تشریح کرد و گفت: در ابتدای کار با همکاری واحد جذب و بازاریابی معاونت بین‌الملل برنامه‌های آموزشی دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی زیرمجموعه بر روی وب‌سایت انگلیسی دانشگاه قرار گرفت و اطلاع‌رسانی‌های  لازم انجام شد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران برای 272 برنامه آموزشی دوره‌های منتهی به مدرک که 146 برنامه به زبان انگلیسی ترجمه شده در سطوح مختلف دانشجو می‌پذیرد، اظهار داشت: همچنین اطلاع‌رسانی برای 243 برنامه آموزشی دوره‌های کوتاه‌مدت منجر به Certficate نیز صورت گرفته است.
یزدانی با تأکید بر اینکه ارائه درخواست متقاضیان به صورت آنلاین و از طریق سایت انگلیسی دانشگاه انجام می‌شود، افزود: از جولای 2011 تاکنون بیش از 13 هزار نفر از 128 کشور درخواست تحصیل در این دانشگاه را ارائه داده‌اند.
مسئول پذیرش دانشجویان خارجی معاونت بین‌الملل از برگزاری 261 کمیته پذیرش دانشجویان خارجی تا 23 دسامبر 2018 خبر داد و بیان داشت: 4 هزار و 645 پرونده طی این کمیته‌ها بررسی شده که در حال حاضر 770 دانشجو از 45 کشور در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و 156 نفر نیز فارغ‌التحصیل شده‌اند.
وی در ادامه به مقوله تطبیق و متناسب‌سازی برنامه‌های آموزشی دانشجویان خارجی با همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت نیز اشاره کرد و اظهار داشت: طی چهار جلسه کمیته تطبیق و متناسب‌سازی برنامه‌های آموزشی دانشجویان خارجی در وزارت بهداشت 18 رشته مقطع مصوبه جذب دانشجویان بین‌المللی را دریافت کرده‌اند.
دکتر شعبانی، مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل نیز به بیان توضیحاتی در خصوص EducationIRAN پرداخت و گفت: EducationIRAN به عنوان پروژه‌ای ملی که دبیرخانه آن در دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارد با رویکرد اصلی جذب دانشجویان خارجی تعریف شد و امروز تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عضو آن بوده و تعدادی از آن‌ها چون دانشگاه‌های علوم پزشکی ارومیه، مشهد و اصفهان موفق به پذیرش متقاضیان بین‌المللی از این طریق شده‌اند.
در ادامه، مقوله استفاده از فضای مجازی برای جذب دانشجویان خارجی توسط تیم ارزیاب مورد پرسش قرار گرفت.
مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل در این باره گفت: با آغاز به فعالیت اداره جذب و بازاریابی بین‌المللی در معاونت بین‌الملل، وب‌سایت انگلیسی دانشگاه از حالت خبری خارج و شکل عملکردی (Functional) به خود گرفت که ارتباط متقاضیان خارجی با دانشگاه جهت تحصیل را تسهیل می‌کرد.
دکتر شعبانی ادامه داد: این در حالی است که معرفی دانشگاه و دوره‌های آموزشی پذیرنده دانشجویان خارجی در وب‌سایت‌های معتبر بین‌المللی انجام  شد که خوشبختانه دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشته است.
این نشست با ارزیابی مثبت بسته بین‌المللی سازی آموزش علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران توسط ارزیابان کلان منطقه 2 آمایش آموزش عالی بخش سلامت کشور به کار خود پایان داد.


 

 

خبر و عکس: مهناز وحیدی

 

 

نظر شما :
captcha
Close