کد: 1287-356281      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۸ شنبه ۱۸ آبان   تعداد بازدید : 200

با انتخاب دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان میزبان سال آینده همایش/چهارمین همایش و جشنواره بین‌المللی شبکه جهانی یوسرن در مجارستان آغاز شد

چهارمین همایش و جشنواره بین‌المللی شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی (یوسرن) در شهر بوداپست مجارستان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل دانشگاه، چهارمین همایش و جشنواره بین‌المللی شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی (یوسرن) با حضور دانشمندان، دانشجویان و دانش پژوهان ۲۹ کشور دنیا جمعه 17 آبان 98 در سالن همایش‌های ویگادو وابسته به آکادمی هنر مجارستان آغاز به کار کرد.
در افتتاحیه این همایش که به ابتکار شبکه جهانی یوسرن و معاونت بین‌الملل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و به میزبانی دانشگاه سملوایز و کالج بین‌المللی اویسنا برگزار شد، علاوه بر سخنرانی‌های میزبان، دکتر شهریار نفیسی، رئیس دانشکده پزشکی و دکتر نیما رضایی، معاون بین‌الملل این دانشکده و رئیس شبکه یوسرن سخنرانی کردند.
دکتر نفیسی ضمن معرفی توانمندی‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران، این مجموعه را دانشگاهی پیش رو در فعالیت‌های بین‌المللی معرفی و آمادگی دانشکده پزشکی را برای فعالیت‌های علمی هدفمند اعلام کرد.
رئیس دانشکده پزشکی با اشاره به مشکلات و خطاهای موجود در تولیدات علمی دنیا، گفت: هدف از انجام فعالیت‌های بین‌المللی باید حل مشکلات بشر در زندگی باشد و مرزهای جغرافیایی نباید مانعی برای همکاری‌های بین‌المللی ایجاد کند.
دکتر رضایی نیز ضمن خوشامدگویی به همه مهمانان همایش، گزارشی کوتاه از فعالیت‌های شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی یوسرن ارائه داد.
معاون بین‌الملل دانشکده پزشکی با اشاره به اینکه شبکه یوسرن چهار سال قبل با شعار "علم بدون مرز" تشکیل شد، اظهار داشت: این شبکه تلاش کرد با برداشتن مرزهای جغرافیایی در علم، انجام فعالیت‌های بین‌رشته‌ای و ایجاد ارتباط علمی میان دانشمندان پیشکسوت و جوان گام‌های بزرگ و مؤثری در جامعه علمی بردارد. 
رئیس شبکه جهانی یوسرن تصریح کرد: طی سال‌های گذشته اقدامات ارزنده‌ای در راستای اهداف علمی شبکه مذکور برداشته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به عضویت بیش از 10 هزار نفر از ۹۰ کشور دنیا، عضویت بیش از ۳۷۰ دانشمند یک درصد برتر و ۱۵ برنده نوبل و ابل به عنوان اعضای هیأت مشاوران یوسرن در ۲۱ شاخه مختلف علم، تشکیل شبکه همکاری‌های علمی بین یکصد مرکز علمی دنیا، تشکیل بیش از ۹۰ گروه آموزشی و پژوهشی، برگزاری بیش از ۵۰۰ رویداد علمی و چاپ بیش از ۵۵۰ مقاله علمی در مجلات معتبر علمی اشاره کرد.
پس از سخنرانی محوری توسط یکی از مخترعان کشور مجارستان، جشنواره به طور رسمی آغاز شد. 
در این جشنواره بین‌المللی برای چهارمین سال متوالی، بیش از 10 هزار دانشمند جوان کمتر از ۴۰ سال در پنج شاخه اصلی علم (علوم فرمال، علوم فیزیکی و شیمی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم اجتماعی) نامزد دریافت جایزه شده بودند که پس از داوری‌های اعضای هیأت مشاوران یوسرن، پنج نامزد در هر بخش معرفی شد. 
سپس لوکاس لاکاس از دانشگاه ملکه ماری لندن با طرح پلی به پردازش و علوم شبکه، جیولیا گرانچینی از ایتالیا و سوئیس با طرح فروالکتریک ترکیبی چند بعدی نوری، آجیت کاشیک از آمریکا با طرح دانش بیوتکنولوژی برای شخصی‌سازی مراقبت‌های بهداشتی، اوجینا مورسلی از شیلی با طرح مکانیسم اتوفاژی هیپوتالاموس در چاقی و دکتر بنجامین ساواکول از دانمارک با طرح عدالت اجتماعی در تغییرات آب و هوا و کمبود انرژی به عنوان برندگان جوایز یوسرن امسال در بخش‌های علوم ریاضی و کامپیوتر، علوم فیزیک و شیمی، علوم زیستی و بیولوژی، علوم پزشکی و علوم اجتماعی معرفی شدند.
همچنین ایران از میان چهار نامزد میزبانی همایش سال آتی، به عنوان میزبان منتخب معرفی شد که دکتر نفیسی و دکتر جعفریان به نمایندگی سمبل میزبانی را از دکتر روزیوال از دانشگاه سملوایز مجارستان دریافت کردند.
پس از سخنرانی‌های برندگان جوایز یوسرن، سخنرانی محوری دیگری توسط دکتر علی جعفریان، عضو هیأت‌علمی و رئیس پیشین دانشگاه با موضوع رفتار حرفه‌ای در علم ارائه شد.
اهداي استوارنامه به هشت نفر از سفيران جوان يوسرن از كشورهاي انگلستان، ايتاليا، مجارستان، تونس، آفريقاي جنوبي، فنلاند، آلمان و رومانی نیز بخش پایانی برنامه‌های روز نخست پیش از برگزاری پنجمین جشنواره بین‌المللی نقاشی برای کودکان بیمار بود.
لازم به ذکر است که چهارمین همایش و جشنواره بین‌المللی شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی (یوسرن) از تاریخ ۱۷ الی ۱۹ آبان ماه 98 در بوداپست مجارستان در حال برگزاری است. 
در این همایش که بیش از ۵۰ سخنران علمی از کشورهای مختلف حضور دارند، به منظور حمایت از فعالیت‌های علمی دانشجویان و جوانان، بخش‌های اختصاصی تحت عنوان سخنرانان جوان (ارائه شفاهی یا پوستر) در برنامه علمی روز دوم و سوم در نظر گرفته شده و در اختتامیه بهترین ارائه‌دهنده مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

 

 

تنظیم خبر: مهناز وحیدی

نظر شما :
captcha
Close