کد: 1287-356948      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۸ آبان   تعداد بازدید : 129

با حضور همکاران ایرانی و بین‌المللی پروژه و نماینده اتحادیه اروپا/نشست آغاز به کار رسمی پروژه همکاری ایران و اروپا برای ظرفیت‌سازی و آموزش در سلامت جهانی برگزار شد

نشست آغاز به کار رسمی پروژه همکاری ایران و اروپا برای ظرفیت‌سازی و آموزش در سلامت جهانی (INPACT) به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و به‌ صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، این پروژه به عنوان یکی از برنامه‌های اتحادیه اروپا با محوریت دانشکده بهداشت دانشگاه، موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مشارکت دانشگاه‌های ماستریخت هلند، هایدلبرگ آلمان و تمپره فنلاند چهارشنبه 28 آبان 99 آغاز به کار کرد.
در ابتدای این نشست دو روزه که با حضور نمایندگان دانشگاه‌های اروپایی همکار، نماینده اتحادیه اروپا، معاون آموزشی وزارت بهداشت، معاون بین‌الملل دانشگاه و مدیران این حوزه، معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی کرمان و رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت برگزار شد، دکتر تکیان، معاون بین‌الملل دانشکده بهداشت و مدیر پروژه و دکتر Remco Van De Pas از دانشگاه ماستریخت هلند به معرفی کامل پروژه همکاری ایران و اروپا برای ظرفیت‌سازی و آموزش در سلامت جهانی پرداختند.
سپس دکتر علی‌اکبر حق‌ دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر کاظم ندافی، رئیس دانشکده بهداشت، دکتر رامین کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر علی اکبری ساری، رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت، پروفسور Anja Krumeich از دانشگاه ماستریخت هلند و دکتر باقر امیر حیدری، معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی کرمان بر اهمیت انجام این پروژه با تکیه بر وضعیت سلامت جهانی در منطقه، تعدد مهاجران، وضعیت گذار اپیدمیولوژی از بیمارهای واگیر به غیرواگیر، همه‌گیری کرونا در جهان و مشکلات آن و نبود یک دوره مصوب سلامت جهانی در منطقه و لزوم تعریف آن تأکید و حمایت مجموعه‌های خود را اعلام کردند.
معاون بین‌الملل دانشگاه همچنین به معرفی اجمالی دانشگاه علوم پزشکی تهران و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آموزشی، تحقیقاتی و درمانی این مجموعه نیز پرداخت.
Franco Burgio، نماینده اتحادیه اروپا نیز ضمن اعلام حمایت از پروژه INPACT، علل پذیرفته شدن کنسرسیوم مشترک دانشکده بهداشت دانشگاه، موسسه ملی تحقیقات سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه‌های ماستریخت هلند، هایدلبرگ آلمان و تمپره فنلاند برای اجرای این پروژه را تشریح کرد و به دانشگاه و سایر اعضای کنسرسیوم برای کسب این گرنت بسیار رقابتی تبریک گفت.
وی همچنین با اشاره به سوابق همکاری اتحادیه اروپا و دانشگاه علوم پزشکی تهران در پروژه‌های مختلف، تجارب کسب شده در این مسیر را موفقیت‌آمیز دانست.
در ادامه، دکتر نکوفر، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه بخشی از تجارب دانشگاه در اجرای پروژه‌های مورد حمایت اتحادیه اروپا را بیان و نقاط قوت دانشگاه که زمینه‌ساز پیاده‌سازی موفق این پروژه‌ها شده را معرفی کرد.
در بخش پایانی، ویدئو کلیپ نردبان (Ladder)، ساخته دانشگاه علوم پزشکی تهران با موضوع سابقه سلامت جهانی از سه هزار سال قبل تا کنون به نمایش درآمد.
توضیح اینکه کنسرسیوم دانشگاه‌ها و مراکز مشارکت‌کننده در پروژه INPACT، از مدتی پیش با اخذ گرنتی از سوی اتحادیه اروپا همکاری خود را برای مدت سه سال آغاز کرده‌اند و طراحی مقطع کارشناسی ارشد رشته سلامت جهانی (Global Health) در دانشگاه علوم پزشکی تهران برای مسائل مناطق شمال آفریقا، غرب آسیا و مدیترانه شرقی و در ادامه راه‌اندازی مرکز تعالی آموزش سلامت جهانی در دانشکده بهداشت با هدف تسهیل ارتباطات علمی میان دانشمندان ایران و جهان را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
نشست آغاز به کار این پروژه با طرح مباحث فنی و بسته های کاری روز پنجشنبه 29 آبان 99 نیز به صورت مجازی ادامه خواهد داشت.

 

  

 

خبر: مهناز وحیدی

نظر شما :
captcha
Close