کد: 7309-351189      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۵ شنبه ۲۸ فروردين   تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۵ شنبه ۲۸ فروردين    تعداد بازدید : 6701

علم نت

موتور جستجوی فارسی علم نت

درباره موتور جستجوی علمی فارسی (علم‌نت)

در حال حاضر پایگاه‌های متعددی در بستر وب وجود دارند که به نمایه‌سازی پژوهش‌های علمی کشور شامل مقالات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌ها می‌پردازند. پایگاه‌هایی همچون نورمگز، مگیران، سیویلیکا، پرتال جامع علوم انسانی، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، ایرانداک و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری. علاوه بر این اغلب مجلات علمی، مقالات خود را در پایگاه اختصاصی خود منتشر می‌کنند.

بررسی وضعیت موجود نمایه‌سازی اسناد علمی در پایگاه‌های مختلف نشان‌دهنده تفاوت‌های متنوع فنی و محتوایی بین این پایگاه‌ها است. علاوه بر تفاوت‌های فنی، وجود هم‌پوشانی محتوایی از یک‌سو و عدم‌جامعیت محتوایی پایگاه‌ها در حوزه خود از سوی دیگر، پژوهشگران را در شرایطی قرار می‌دهد که نه امکان صرفه نظر کردن از سامانه‌ای را برای آن‌ها امکان‌پذیر می‌کند و نه اینکه می‌توانند برای برآورده شدن نیاز پژوهشی خود به‌صورت کامل به عملکرد و محتوای یک سامانه اکتفا کنند. نتیجه نهایی این امر افزایش زمان و عدم‌جامعیت پژوهش‌های انجام‌شده خواهد شد.

علم‌نت با خزش محتوا از پایگاه‌های علمی و شناسایی همپوشانی‌های محتوایی بین این پایگاه‌ها یک محتوای جامع و یکپارچه را در اختیار کاربر قرار داده و درگاهی واحد برای دسترسی به این محتوا را ارائه می‌کند. علم نت با یکپارچه‌سازی اطلاعات، علاوه بر رفع مشکلات موجود، فرصتی را برای ارائه سرویس‌ها و خدمات جدید در دو سطح برای پژوهشگران و برای نهادها و سازمان‌های علمی-تحقیقاتی فراهم می‌کند.

آدرس وب سایت این موتور به شرح زیر می باشد:

http://elmnet.ir/

نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
Load More...
Close