نکاتی بسیار مهم برای دانشجویان ورودی جدید

 

با عرض سلام و خیر مقدم به شما تلاشگران عرصه علم، درخصوص درس زبان در دانشگاه علوم پزشکی تهران بصورت مختصر مطالبی تقدیم می گردد. امیدواریم با مطالعه ی دقیق این متن و عمل به موارد خواسته شده از نظر آموزش زبان تا پایان دوره ی تحصیلی خود با مشکلی مواجه نشوید.

دانشگاهها می توانند بر اساس آزمون کنکور یا برگزاری آزمون تعیین سطح ، دانشجویان را از گذراندن درسهای زبان پیش نیاز معاف کنند. با توجه به اهدافی که دانشگاه علوم پزشکی تهران در بالا بردن سطح زبان دانشجویان خود دارد، آزمون کنکور به تنهایی قادر نیست سطح واقعی زبان دانشجویان و میزان آمادگی ایشان برای پذیرش سرفصلهای ارائه شده توسط دانشگاه را بخوبی نشان دهد. لذا مرکز زبان دانشگاه با برگزاری یک آزمون استاندارد اقدام به تعیین سطح زبان دانشجویان می کند.این آزمون دارای هشت بلوک ده سوالی است که دو بلوک اول آن توان درک شنیداری و شش بلوک دیگر توان درک مطلب، ذخیره واژگان و آشنایی دانشجویان با دستور زبان انگلیسی را با توجه به مطالبی که  فرا خواهند گرفت مورد ارزیابی قرار می‌دهد .از دانشجویان تقاضا می شود هنگام پاسخ دادن به سوالات آزمون وقت خود را طوری تنظیم نمایند که بتوانند به تمام سوالات پاسخ دهند تا با توجه به نتایجی که آزمون از سطح توانایی ایشان در بخشهای مختلف به دست می دهد، مرکز زبان بتواند ایشان را در سطح مناسب خود قرار دهد.

حداکثر ظرف 72 ساعت پس از برگزاری آزمون تعیین سطح، نتایج آن در سایت مرکز زبان اعلام و نسخه ای از آن نیز به دانشکده ها ارسال می گردد.

بر اساس نتایج آزمون تعیین سطح، دانشجویان به پنج گروه تقسیم می شوند:

1)مقدماتی           2) پیش نیاز یک           3) پیش نیاز دو          4) عمومی     5) معاف از گذراندن زبان عمومی

از آنجا که در نظر است بین دانشجویانی که پیش نیاز را می گذرانند و دانشجویانی که از گذراندن پیش نیاز معاف می گردند از نظر زمان فارغ التحصیلی تفاوتی نباشد، دانشجویان مقدماتی و پیش نیاز یک در یک کلاس قرار می گیرند اما دانشجویان مقدماتی باید فعالیت بیشتری انجام دهنددانشجویانی که در سطح پیش نیاز قرار دارند تنها تا مهر سال بعد فرصت دارند تا به هر شکل ممکن خواه با شرکت مستمر و فعال در کلاسهای دانشکده و یا ثبت نام در موسسات معتبر آموزش زبان، دانش خود را به سطح متوسط و بالاتر (Intermediate/High intermediate) برسانند.

توجه : گاه دانشجوياني كه امر يادگيري زبان انگليسي را به تاخير انداخته اند در فرآيند فارغ التحصيلي خود با مشكلات جدي مواجه شده اند. بنابراين يادگيري زبان علم (Academic Language) بايد به طور مستمر و پيگيرانه در برنامه درسي دانشجويان گنجانده شود، به ويژه آنان كه از دانش لازم زبان انگليسي برخوردار نيستند.

علیرغم توانایی بالای سوالات استاندارد مرکز زبان دانشگاه در تقسیم بندی شما به سطوح مختلف ممکن است بعضی از دانشجویان از نتيجه تعیین سطح خود راضی نباشند. نکات زیر می تواند کمک خوبی برای این دسته از دانشجویان باشد:

- با توجه به اینکه امکان تقسیم دانشجویان به بیش از چهار گروه وجود ندارد، ممکن است در کلاس شما فرد یا افرادی وجود داشته باشند که پنج یا شش ترم موسسه ای با شما تفاوت سطح داشته باشند.

- درصورتیکه برای پیش نیاز یک تعیین سطح شده اید و تصور می کنید باید در سطح بالاتری قرار گیرید می توانید پس از مشاوره با استاد خود و کسب نظر موافق ایشان به مرکز زبان مراجعه نمایید و درخواست دهید. در این حالت، در صورت کسب نمره ي بالاتر از 17 در پايان ترم ، يك هفته پس از اعلام نمرات می توانید با ارائه درخواست‌ در آزمون معافی پیش دو شرکت نمایید. بدیهی است که اینگونه دانشجویان باید در طول ترم دروس زبان پیش نیاز دو را نیز بصورت خودخوان مطالعه کنند.

- کسانی که در سطح بالاتر از توان خود تعیین سطح شده اند می توانند پس از مشاوره با استاد خود، به مرکز زبان مراجعه نمایند تا پس از مصاحبه و در صورت تایید در کلاس  سطح پایین تر قرار گیرند.

یادآوری:

- کلیه دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته و دکتری اعم از ورودی های  مهر یا بهمن، باید در آزمون تعیین سطح شرکت کنند.

- هر دانشجو تنها یک بار می تواند در آزمون تعیین سطح شرکت نماید.

- دانشجویانی که آزمون تعیین سطح نداده باشند حق انتخاب واحد و شرکت در کلاسها را ندارند.

- همراه داشتن کارت دانشجویی، کارت ملی یا شناسنامه هنگام شرکت در آزمون تعیین سطح  و داشتن کارت دانشجویی هنگام شرکت در تمامی آزمونهای بعدی زبان الزامی است.

- در کلیه آزمونهای مرکز زبان همراه داشتن مداد و پاک کن، خاموش و پنهان کردن تلفن همراه و همراه نداشتن هر گونه کتاب یا جزوه ضروریست.

- تعیین استاد، سرفصل دروس، تهیه Quiz و آزمون پایانی، تعیین حداقل نمره قبولی و رسیدگی به درخواست های تجدید نظر دانشجویان تماما بعهده مرکز زبان می باشد.

- دانشجویان تنها زمانی از نمره استاد برای فعالیتهای کلاسی بهره مند می شوند که خودشان حداقل نمره تعیین شده توسط مر کز(معمولا 10) را کسب نمایند.  (مقررات کلی کلاس ها  را مطالعه فرمائید.)

- هر کلاس یک نفر را بعنوان نماینده برای انجام هماهنگی های لازم و خرید منابع درسی مورد نیاز از مرکز زبان (با تخفیف ویژه) تعیین و به مرکز (خانم اماني) معرفی می نماید.

  - واحدهای زبان خود را به ترتیب و پیوسته اخذ کنید و اگر واحدی را نتوانستید قبول شوید حتما در ترم بعد اقدام به گرفتن و گذراندن آن واحد نمایید. رعایت پیش نیازها در گذراندن دروس زبان الزامیست. به هیچ وجه واحدهای زبان خود را تا ترمهای آخر تحصیل و یا نزدیک به زمان برگزاری آزمونهایی همچون علوم پایه به تعویق نیندازید.

- کلاسهای زبان باید حدود 25 تا 30 دانشجو داشته باشد. درصورتیکه تعداد دانشجویان کلاس شما بیش از این است، با هماهنگی استاد محترم موضوع را از طریق مرکز و آموزش دانشکده پیگیری نمایید.

- سایت مرکز زبان آخرین اطلاعات در خصوص برنامه کلاس ها، برنامه آزمون ها، روش های یادگیری، سرفصل ها، قوانین، مقررات و سایر اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

- برای دریافت هرگونه راهنمایی در مورد یادگیری زبان حتما به مرکز زبان مراجعه نمایید.

- هرگونه انتقاد یا پیشنهاد در مورد کلاس و مطالب درسی را از طریق نماینده کلاس یا بطور مستقیم، در اولین فرصت به مرکز زبان ارائه نمایید.         

 

 

 

 

جستجو:        
تعداد رکورد:0
Close