کد: 1287-357298      تاریخ ایجاد: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۹ تير   تعداد بازدید : 483

5 تا 8 تیر 1400 و به میزبانی دانشگاه ماکرره اوگاندا/هشتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت و نشست مجمع عمومی پیمان گروه هشت با شرکت نمایندگان دانشگاه برگزار شد

هشتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت و نشست مجمع عمومی پیمان گروه هشت با شرکت نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی تهران در کامپالا، پایتخت اوگاندا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، هشتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت و نشست سالیانه مجمع پیمان گروه هشت (M8 Alliance)، 5 تا 8 تیر 1400 به میزبانی دانشگاه ماکرره اوگاندا و با حضور دکتر علی جعفریان، نماینده تام‌الاختیار دانشگاه در پیمان گروه هشت و دکتر امیرحسین تکیان، دبیر اتاق همکاری‌های پیمان گروه هشت، به نمایندگی از دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
در روز شنبه پنجم تیرماه و قبل از افتتاح رسمی این برنامه که برای نخستین بار در قاره آفریقا و به صورت هیبرید برگزار شد، دکتر تکیان به عنوان سخنران کلیدی در نشست دانشجویی مجمع جهانی سلامت، پیرامون نقش جوانان در رسیدن به توسعه پایدار سلامت در جوامع، سخنرانی کرد.
همچنین ششم تیرماه و در آیین گشایش این نشست، ایوری موسوینی، رییس جمهور اوگاندا، تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی سلامت، وزیران بهداشت و علوم و ورزش اوگاندا و تعدادی از وزرای بهداشت کشورهای آفریقایی، رییس مجمع جهانی سلامت و نمایندگانی از کشورهای مختلف حضور داشتند.
دکتر جعفریان و دکتر تکیان نیز به عنوان روسا و سخنرانان کلیدی مدعو پانل آموزش پزشکی در این گردهمایی بین‌المللی حضوری فعال داشتند.
در حاشیه این مراسم، نمایندگان دانشگاه پیرامون افزایش و گسترش همکاری‌های متقابل با وزیر بهداشت اوگاندا، رییس دانشگاه ماکرره و رییس دانشکده علوم سلامت این دانشگاه به بحث و گفتگو پرداختند و طی دیدار با رئیس بیمارستان چریته برلین برای امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه علوم پزشکی تهران، در جریان نشست جهانی مجمع جهانی سلامت که آبان ماه سال جاری در برلین برگزار می‌شود، به توافق رسیدند.
همچنین با توجه به بحران جهان گیر کووید-19 و اهمیت حیاتی توزیع عادلانه واکسن، به پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، قطعنامه پیمان گروه هشت و نشست مجمع جهانی سلامت با موضوع توزیع عادلانه واکسن کووید-19 توسط نمایندگان دانشگاه تهیه و به تصویب اعضا رسید.
در آیین پایانی نشست، این قطعنامه با حمایت رئیس جمهور اوگاندا، وزرای حاضر در نشست، دبیر کل سازمان جهانی سلامت، و اعضای هیأت‌مدیره پیمان گروه هشت، شامل نمایندگان دانشگاه به تایید رسید و برای تصویب و انتشار نهایی ارسال شد.
توضیح اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان عضو رسمی پیمان گروه هشت، در اردیبهشت 1398 میزبان هفتمین نشست مجمع جهانی سلامت با مشارکت 700 نفر، شامل 147 میهمان عالی‌رتبه خارجی از 47 کشور در جزیره کیش بود.
بنابر تصویب مجمع پیمان گروه هشت، نهمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در تیر ماه 1401 میزبانی دانشگاه ساپینزا رم در ایتالیا برگزار خواهد شد.

 

 

جهت مشاهده نسخه انگلیسی قطعنامه پیمان گروه هشت و نشست مجمع جهانی سلامت اینجا کلیک کنید.

 

 

تنظیم خبر: مهناز وحیدی


 

نظر شما :
captcha
Close