کد: 1287-357354      تاریخ ایجاد: ۱۴۰۰ سه شنبه ۲ شهريور   تعداد بازدید : 177

حضور پررنگ دانشگاه علوم پزشکی تهران در نظام رتبه‌بندی موضوعی شانگهای 2021/ درخشش رشته‌های بهداشت عمومی، پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی و فناوری پزشکی

در گزارش 2021 نظام رتبه‌بندی موضوعی شانگهای، دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته‌های بهداشت عمومی، پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی و فناوری پزشکی در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، طبق گزارش نظام رتبه‌بندی شانگهای، رتبه‌بندی موضوعی در حوزه علوم پزشکی در شش رشته صورت می‌گیرد. نکته قابل‌توجه و بسیار مهم، حضور دانشگاه علوم پزشکی تهران در دو رشته دندانپزشکی و فناوری پزشکی به عنوان تنها دانشگاه کشور است.
نظام رتبه‌بندی شانگهای به عنوان یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی دانشگاهی جهانی، در قالب پنج حوزه کلی مهندسی (22 رشته)،  علوم پایه (8 رشته)، علوم زیستی (4 رشته)، علوم پزشکی (6 رشته) و علوم اجتماعی (14 رشته) شکل گرفته است.
اسامی بیش از یک هزار و 800 دانشگاه از میان 4 هزار دانشگاه از 93 کشور جهان، بررسی و در فهرست نهایی این رتبه‌بندی قرار گرفتند.
از ایران 34 دانشگاه در این رتبه‌بندی حضور دارند که 13 دانشگاه علوم پزشکی تهران، اصفهان، ایران، بقیه‌الله، تبریز، جندی‌شاپور اهواز، شهید بهشتی، شیراز، کرمان، کرمانشاه، مازندران، مشهد و تربیت مدرس را نیز شامل می‌شود.

تنها دانشگاه‌هایی می‌توانند در این حوزه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند که از حداقل تعداد تولیدات علمی در بازه زمانی 2019-2015 در پایگاه وب آو ساینس برخوردار بوده‌اند. این حد آستانه در رشته‌های مختلف متفاوت است.
شانگهای در سال 2021 از پنج شاخص به شرح جدول ذیل برای ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است و وزن هرکدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.

 

 

تنظیم خبر: مهناز وحیدی

نظر شما :
captcha
Close