کد: 1287-358686      تاریخ ایجاد: ۱۴۰۲ جمعه ۱۰ شهريور   تعداد بازدید : 77

برگزاری بیست و چهارمین نشست شورای بین‌الملل دانشگاه/دکتر آیتی برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و مدارس فصلی بین‌المللی را ارزش‌افزوده‌ای بزرگ برای دانشگاه دانست

بیست و چهارمین نشست شورای بین‌الملل دانشگاه با تشریح تازه‌ترین رویدادها و فعالیت‌های حوزه بین‌الملل و ارائه گزارش سفر مدیر توسعه امور بین‌الملل به کره جنوبی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بین‌الملل، در این نشست که دوشنبه 6 شهریور 1402 در ستاد مرکزی برگزار شد، دکتر محمدحسین آیتی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر محمد شریعتی، قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در شعبه بین‌الملل دانشگاه (دانشگاه سبطین)، روسای دانشکده‌های پردیس بین‌الملل، مدیران و معاونان حوزه بین‌الملل دانشگاه و معاونان بین‌الملل دانشکده‌ها حضور داشتند.
در آغاز، دکتر آیتی گزارشی از تازه‌ترین فعالیت‌ها و رویدادهای حوزه بین‌الملل دانشگاه ارائه کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری تمامی دست‌اندرکاران، مدرسه تابستانی 2023 دانشکده پزشکی با موفقیت برگزار شد و نکته حائز اهمیت در این باره کیفیت مطلوب برگزاری دوره و رضایت دانشجویان شرکت‌کننده بود.
معاون بین‌الملل دانشگاه افزود: در برگزاری رویدادهایی چون دوره‌های کوتاه‌مدت و مدارس فصلی حمایت جمعی همکاران در واحدها و دانشکده‌های مختلف بسیار ارزشمند است و نتیجه آن در پایان دوره با تأثیرگذاری مثبت بر روی دانشجویان بین‌المللی و پیام‌هایی که در خصوص کیفیت علمی - آموزشی و برنامه‌های جنبی دوره‌ها مطرح می‌کنند، نمایان می‌شود. در حقیقت این ارزش‌افزوده‌ای است که برای ماه‌ها و سال‌ها باقی می‌ماند.
وی درباره برگزاری مدرسه تابستانی دانشکده طب ایرانی نیز گفت: در ادامه گسترش ارتباطات دانشگاهی با دانشگاه سلیمان دمیرل ترکیه، مدرسه تابستانی دانشکده طب ایرانی نیز با همکاری ارزشمند رئیس و معاون بین‌الملل دانشکده و حضور دانشجویانی از عراق و ترکیه برگزار شد که جای قدردانی دارد.
دکتر آیتی با اشاره به پایان یافتن دومین ترم تحصیلی دانشجویان شعبه بین‌الملل دانشگاه در کربلا؛ دانشگاه سبطین(ع)، از تلاش‌های مجموعه مدیریتی این دانشگاه نیز تشکر کرد و اظهار داشت: اساتید و دانشجویان دانشگاه سبطین به شکل قابل‌توجهی از نحوه برگزاری یک سال تحصیلی گذشته رضایت دارند.
معاون بین‌الملل دانشگاه همچنین توضیحاتی در خصوص برگزاری دومین دوره توانمندسازی روش‌های یاددهی-یادگیری و ارزیابی دانشجو ویژه اساتید دانشگاه علوم پزشکی سبطین ارائه کرد و گفت: طی این دوره اساتید همکار با دانشگاه سبطین علاوه بر آشنایی با زبان تدریس، با روش‌های تدریس دانشجو محور و کار تیمی و طراحی سؤالات چهارگزینه‌ای با کمترین خطای ممکن آشنا شدند.
وی از انجام مقدمات اولیه برای تشکیل واحدی جدید در معاونت بین‌الملل دانشگاه با عنوان Office of International Science Communication خبر داد و پیگیری تخصصی رتبه‌بندی و روش‌های ارتقای جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی و در دسترس قرار دادن نتیجه تحقیقات پژوهشگران دانشگاهی با روش‌هایی متفاوت در شبکه‌های اجتماعی تأثیرگذار را از عمده‌ترین مأموریت‌های این واحد دانست.
دکتر آیتی اضافه کرد: پس از بررسی نتایج طرح تدوین سند راهبردی ارتقای رتبه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی که توسط دکتر گزنی، عضو هیأت‌علمی دانشگاه شیراز و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در حال انجام است، ضرورت توجه بیشتر به مقوله ارتباطات علمی(Science Communication)، بیش از پیش احساس شد.
معاون بین‌الملل دانشگاه همچنین با اشاره به موفقیت چشمگیر و قبولی 18 نفر از 20 فارغ‌التحصیل بین‌المللی رشته پزشکی عمومی (MBBS) ورودی سپتامبر 2017 دانشگاه علوم پزشکی تهران در آخرین آزمون فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی (FMGE) کشور هندوستان، تصریح کرد: کسب رتبه دهم این آزمون توسط دانش‌آموختگان دانشگاه از میان 24 هزار شرکت‌کننده و 2 هزار و چهارصد پذیرفته شده (قبولی تنها 10 درصد شرکت‌کنندگان) و توجه رسانه‌های هند به این موضوع، بسیار ارزشمند و البته مسرت‌بخش است.
دکتر آیتی از فارغ‌التحصیلی 60 دانشجوی MBBS در مرداد 1402 و آماده‌سازی این دانشجویان برای شرکت در آزمون پره انترنی به عنوان رویداد مهم دیگر یاد کرد و از زحمات و پیگیری‌های دکتر امینیان، رئیس دانشکده پزشکی پردیس بین‌الملل، دکتر رضایت، معاون آموزشی پردیس بین‌الملل و همکاران این مجموعه‌ها تشکر کرد.
معاون بین‌الملل دانشگاه با بیان اینکه دومین آزمون آسکی دانشجویان بین‌الملل MBBS در بیمارستان بهارلو برگزار شد، افزود: این آزمون به صورت کاملاً استاندارد طراحی و به اجرا درآمد و طی مراحل مختلف آن سطح دانش و توانمندی دانشجویانی که مقطع MBBS را به اتمام رسانده بررسی و نتایج قابل قبولی به خصوص برای دانشجویانی که در بیمارستان‌های بهارلو و ضیائیان دوره کارآموزی (استاژری) را گذرانده‌اند، حاصل شد.
وی با بیان توضیحاتی درباره نشست سال گذشته معاونت بین‌الملل با سردبیران مجلات انگلیسی‌زبان دانشگاه، از پرداخت بودجه حمایتی این نشریات در قالب کد حق‌التدریس خبر داد.
دکتر آیتی همچنین از تلاش‌ها و زحمات دکتر سیامک بشردوست، معاون پیشین بین‌الملل دانشکده توانبخشی قدردانی و برای دکتر منصوره عادل قهرمان در این سمت آرزوی موفقیت کرد.
پس از آن در راستای سلسله بحث‌های بین‌المللی سازی، دکتر محمدحسینی مقدم، عضو هیأت‌علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و تمدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ارائه مبحث هوش مصنوعی در آموزش پزشکی و بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها پرداخت.
وی همچنین فرصت‌ها، تهدیدها و چالش‌های بهره‌مندی از این تکنولوژی در حوزه علم و بین‌المللی سازی را تشریح و حاضران نیز دیدگاه‌های خود را بیان کردند.
در ادامه دکتر آرمان زرگران، مدیر توسعه امور بین‌الملل دانشگاه نکاتی در خصوص دوره‌های کوتاه‌مدت و مدارس فصلی ارائه کرد و گفت: با همکاری خوب معاونان بین‌الملل دانشکده‌های پزشکی، داروسازی، فناوری‌های نوین پزشکی و طب ایرانی و مشارکت تعدادی از مراکز تحقیقاتی در تابستان سال جاری و طی بازه زمانی چهارهفته‌ای میزبان مدرسه بین‌المللی 2023 دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور نزدیک به 15 دانشجو از کشورهای مختلف بودیم.
دکتر زرگران همچنین از انجام مراحل ثبت‌نام مدرسه تابستانی بعدی و اجرای آن در سپتامبر 2023 توسط دانشکده‌های داروسازی بهداشت خبر داد.
وی ابراز امیدواری کرد که با تدوین آیین‌نامه دوره‌های کوتاه‌مدت بین‌المللی و پیرو آن تشکیل کمیته برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت بین‌المللی با همکاری و همراهی مؤثر دکتر رضایت، معاون آموزشی پردیس بین‌الملل و حضور دکتر ملاپور، به عنوان قائم‌مقام دبیر این کمیته، شاهد اتفاقات خوبی در مسیر برگزاری دوره‌های مذکور باشیم.
مدیر توسعه امور بین‌الملل دانشگاه در ادامه، حضور در کنفرانس‌های و سمینارهای بین‌المللی و ایجاد ارتباط با اساتید حاضر در این مجامع و تبدیل سفرهای شخصی و کاری اعضای هیأت‌علمی دانشگاه به فرصت‌های جدید برای تعاملات بین‌المللی را از مسیرهای پیش رو برای گسترش همکاری‌های آکادمیک دانست.
دکتر زرگران تعامل با دانشگاه‌های خارج از کشور را ارتباطی دومینووار دانست و اظهار داشت: این رویکرد ارتباط با دیگر دانشگاه‌ها و مراکز علمی جهان را نیز به همراه خواهد داشت و می‌توان با توجه به جایگاه دانشگاه‌ها در نظام‌های رتبه‌بندی جهانی، برنامه‌های همکاری را در سطوح مختلف تعریف کرد.
وی به ارزیابی سفر خود به کره جنوبی از دیدگاه تبادل دانش به عنوان عضو هیأت‌علمی گروه داروسازی سنتی از یک سو و انجام مذاکرات برای همکاری با دانشگاه‌های مختلف از سوی دیگر پرداخت و افزود: پیرو این سفر تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه ونک وانگ منعقد و بسترهای همکاری خوبی به خصوص برای دانشکده‌های پرستاری و مامایی، پزشکی، داروسازی و طب ایرانی ایجاد شد.
دکتر زرگران با بیان اینکه زمینه‌های ارتباطی با این مجموعه طی حضور در کنفرانس دانشگاه ماهیدول تایلند فراهم شد، گفت: اجرای پروژه‌های پژوهشی مشترک به خصوص در حوزه داروسازی جدید و سنتی، تخصیص گرنت‌ها و بودجه‌های حمایتی پژوهشی در قالب همکاری دو استاد، تبادل اساتید و دانشجویان و برگزاری مدارس فصلی و دوره‌های کوتاه‌مدت مشترک از موضوعات مورد توافق با مسئولان این دانشگاه کره‌ای بود.
مدیر توسعه امور بین‌الملل دانشگاه اضافه کرد: همچنین طی این سفر ضمن سخنرانی پیرامون طب ایرانی برای دانشجویان و اساتید طب سنتی دانشگاه ونک وانگ، از بیمارستان طب کره‌ای جئون جو و بیمارستان طب تلفیقی جانگ هئونگ نیز بازدید به عمل آمد.
در پایان، اعضای شورای بین‌الملل دانشگاه با تکیه بر مباحث مطرح شده به گفتگو و تبادل‌نظر پرداختند.
دکتر آیتی در جمع‌بندی این نشست بر اهمیت برگزاری جلسات توجیهی پیش از سفرهای اعزام به خارج از کشور اعضای هیأت‌علمی دانشگاه تأکید کرد و صدور معرفی‌نامه برای اساتید به عنوان نماینده رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران توسط مدیریت روابط بین‌الملل دانشگاه را ضروری دانست.

 

 

 

 

خبر و عکس: الهام رضازاده

تنظیم: مهناز وحیدی

نظر شما :
captcha
Close