کد: 1287-358780      تاریخ ایجاد: ۱۴۰۲ سه شنبه ۹ آبان   تعداد بازدید : 178

درخشش دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای 2023

نتایج رتبه‌بندی سال 2023 دانشگاه‌های جهان در نظام رتبه‌بندی موضوعی شانگهای منتشر شد که بر اساس آن دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه‌های موضوعی پرستاری، مهندسی پزشکی و علوم غذایی ضمن ارتقا رتبه، خوش درخشید.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بین‌الملل، نظام رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می‌شود.
رتبه‌بندی جهانی حوزه‌های دانشگاهی در نظام رتبه‌بندی شانگهای نیز برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ انجام شد و برای هفتمین سال متوالی، در سال 2023 نیز، نتایج رتبه‌بندی موضوعی شانگهای اعلام شد.
بر این اساس در حوزه مهندسی پزشکی؛ دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه 75-51 و با 200 پله ارتقا نسبت به ویرایش سال 2022 این نظام، در رأس دانشگاه‌های کشور و در جمع برترین‌های این حوزه قرار گرفت.
در حوزه علوم و صنایع غذایی نیز؛ دانشگاه علوم پزشکی تهران با 100 پله ارتقا نسبت به ویرایش 2022 این نظام رتبه‌بندی، موفق به کسب جایگاه 150-101 شد.
همچنین در حوزه پرستاری؛ دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه 200-151 و با 50 پله ارتقا نسبت به ویرایش قبلی نظام رتبه‌بندی موضوعی شانگهای، در جایگاه اول دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این حوزه قرار گرفت.
در حوزه داروسازی و علوم دارویی نیز؛ دانشگاه علوم پزشکی تهران با 100 پله ارتقا نسبت به ویرایش 2022 این نظام رتبه‌بندی و با کسب رتبه 300-201 در جایگاه اول کشور قرار گرفت.
دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه‌های بهداشت عمومی، پزشکی بالینی و بیوتکنولوژی نیز در جمع برترین‌های این رتبه‌بندی قرار دارد.
رتبه‌بندی موضوعی نظام رتبه‌بندی شانگهای برای سال ۲۰۲۳ میلادی، در ۵۵ رشته و در قالب ۵ حوزه کلی شامل مهندسی، علوم طبیعی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم اجتماعی صورت گرفته است.
شانگهای در ویرایش 2023 از 5 شاخص تعداد مقالات منتشرشده دانشگاه در نشریات Q1 در هر حوزه موضوعی، تأثیر استنادی نرمال شده مقالات منتشرشده دانشگاه در هر حوزه موضوعی، نسبت مقالات بین‌المللی دانشگاه به کل مقالات دانشگاه، تعداد مقالات در نشریات برتر هر حوزه و تعداد برندگان جوایز بین‌المللی مشهور، دانشگاه‌های جهان را مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.
دانشگاه‌هایی که از حداقل تعداد تولیدات علمی در بازه زمانی 2021-2017 میلادی در پایگاه وب آو ساینس(Web of Science) برخوردار باشند، امکان ارزیابی و رتبه‌بندی در حوزه‌های موضوعی نظام رتبه‌بندی شانگهای را به دست می‌آورند

 

تنظیم خبر: الهام رضازاده

 

نظر شما :
captcha
Close